قدمت صنایع دستی میناکاری اصفهان

شهر اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین شهر های تولید کننده صنایع دستی کشور با دارا بودن بیش از 200 رشته بومی بیش از یک سوم صنایع دستی کشور را تولید می کند و این شهر در رده بندی جهانی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی شناخته شده است.

 

صنایع دستی هر سرزمینی بیانگر اندیشه هنری و توانایی صنعتی مردمان هر سرزمینی می باشد، در سال های اخیر استفاده از صنایع دستی نسبت به گذشته کمرنگ تر شده و تلاش برای ایجاد فرهنگ خرید و استفاده از صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته است.

یکی از انواع صنایع دستی اصیل ایرانی که مهد این هنر شهر اصفهان می باشد، هنر میناکاری اصفهان می باشد که استفاده از محصولات میناکاری باعث پیوند با گذشته هنری سرزمینمان ایران می شود.

استفاده از صنایع دستی به خصوص میناکاری می تواند با پیوند به گذشته انسان مدرن و ماشین زده امروزی را از جو سنگین و سخت زندگی مدرن جدا اسخته و با روح هنر پیوند می زند. هنر میناکاری با قدمتی بیش از 5000 سال به عنوان یکی از اصیل ترین وقدیمی ترین هنر ایرانی شناخته شده است.

 

به دلایل مختلف می توان گفت اصفهان مهد صنایع دستی ایرانی شناخته که نماینده تمام قد از اندیشه هنری اقوام ایرانی در طول قرن های متمادی می باشد، از بارزترین این هنر های دستی می توان به هنر میناکاری اصفهان اشاره کرد که توانسته است در طول سال های متمادی بدون تحریف باقی بماند.

 

تنوع محصولات میناکاری اصفهان نشان از اندیشه، ذوق و پشتکار هنرمند ایرانی دارد که همین امر موجب شده ظروف میناکاری شده اصفهان دارای مخاطبانی در کشورمان داشته باشد، مخاطبان خارجی زیادی خواهان این هنر زیبا می باشند.

  

میناکاری اصفهان به دلیل ذوق هنری بالا و قناعت هنرمند اصفهانی و ظرافت و صرف وقت هنرمند میناکار اصفهانی دارای شهرت جهانی می باشد و بسیاری از مردمان جهان ایران و شهر اصفهان را به واسطه هنر میناکاری اصفهان می شناسند.

 

می توان به جرات گفت خرید میناکاری اصفهان به عنوان یکی از برترین سوغاتی های شهر اصفهان مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد، و با ورد به میدان نقش جهان شاهد کارگاه ها و تعدد مرکز فروش ظروف میناکاری در اصفهان می باشید.

 

با ورد به بازار های قدیمی میدان نقش جهان و مشاهده آثار متعدد میناکاری به وجد آمده و همچنین شاهد گردشگران داخلی و خارجی زیادی خواهید بود که در حال خرید محصولات میناکاری اصفهان می باشید.

 

بسیاری از کارگاه های تولید میناکاری اصفهان موفق به دریافت گواهی یونسکو که نشان از اصالت و مرغوبیت صنایع دستی دارد، شده اند از جمله صنایع میناکاری اسماعیلی و آقاجانی که سرآمد محصولات میناکاری شهر اصفهان می باشند.

 اوج شکوفایی و رونق هنر میناکاری اصفهان در دوران صفویه می باشد که این شهر پایتخت این حکومت بوده و مهارت هنرمندان این شهر نسل به نسل و سینه به سینه به نسل های بعدی منتقل شده و هم اکنون شاهد هنر اصیل میناکاری در این شهر می باشیم.

در سال های اخیر و با توجه به تحریم های صورت گرفته، نقش صنایع دستی به خصوص هنر میناکاری در رشد و توسعه اقتصادی کشور در جهت افزایش تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی بسیار موثر و پر رنگ بوده و تعدد کارگاه های تولیدی میناکاری در این مسیر بسیار موثر واقع شده است.

اگر به شهر اصفهان سفر می کنید و قصد تهیه سوغاتی نفیس و چشم نواز دارید که در طول زمان ارزش هنری خود را از دست ندهد می توانید با خرید محصولات میناکاری به مقصود خود برسید به عنوان نمونه خرید گلدان میناکاری اصفهان می تواند یک گزینه مناسب باشد.

فروشگاه اینترنتی تک سبد با فراهم آوردن مجموعه ای متنوع و چشم نواز از محصولات میناکاری اصفهان امکان خرید میناکاری ارزان اصفهان با بهترین کیفیت برای هموطنان عزیز را فراهم نموده است.

 

خرید کالای اصل و با کیفیت مزد همراهی با تک سبد می باشد

 

خرید